Kohteena Navistar: VW ja Östling menossa USA:an ?

Sähköposti Tulosta PDF

Scania-pomo Leif Östlingin siirryttyä VW-konsernin hyötyautojen johtajaksi koordinoimaan VW:n, MANin ja Scanian tekniikkaa ja mallistoja, on alkanut tapahtua. Nyt VW tähyää myös Pohjois-Amerikkaan, jossa kilpailija Daimler on markkinajohtaja (vrt. Atk nettiuutinen Daimler hurjana Pohjois-Amerikassa) ja Volvo-Mack-White sekä Paccar-DAF isoja tekijöitä.

Navistar (ent. International Harvester, MaxxForce Engines, IC Bus, Workhorse Motorhomes) on kärsinyt kovasta kilpailusta Pohjois-Amerikassa ja huhutaan olevan kaupan.


VW:n johto ei vahvista eikä kiellä kiinnostustaan Navistariin. Tiedetään että VW on kinnostunut USA:n markkinoista, joilla sen eurooppalaiset kilpailijat ovat saavuttaneet menestystä.

Myös Fiatin uumoillaan kiinnostuneen Navistarista. Konsernijohtaja Sergio Marchionne on kertonut julkisesti havittelevansa asemaa Pohjois-Amerikan markkinoilla. Se vahvistaisi myös Ivecon toistaiseksi vaatimatonta menestystä Pohjois-Amerikassa.
 

Lisää kommentti

Pysy otsikon asiassa
ÄLÄ HUUDA! eli käytä isoja kirjaimia
Noudata Suomen lakia ja hyviä tapoja
Jokainen vastaa itse kirjoituksestaan, myös lain edessä


Turvakoodi
Päivitä

Aiheepiiristä aiemmin


Lue uusimmasta numerosta

1 900 km, KOLME MAATA
Toimintamatka ja teho tekivät koeajomiehistöön vaikutuksen, kun ruotsalaiset kollegamme suorittivat Scania 45 R:llä yli 1 900 km:n testiretken.

REKAT EURO NCAP TESTISSÄ
Euro NCAP on käynnistänyt uuden Truck Safe -arviointi- ohjelman joka testaa kuor- ma-autojen turvallisuutta.

Sisällysluetteloon
Pääkirjoitukseen


 


 

 
"Tänään Helsingin liikenteen ruuhkahuiput todistavat, että töitä tehdään pääsääntöisesti noin 9:stä 3:een ja perjantaisin hellitetään jo 2:n jälkeen..."  
Lue lisää >>



Yhteistyössä:

 

[ 18.01.2025 15:48 ]

Mainospalkki