PSA -yhtymä valmistaa Toyota ProAce pakettiautot

Sähköposti Tulosta PDF
PSA Peugeot Citroën –yhtymä ja Toyota Motor Europe julkistivat  yhteistyösopimuksen, jonka mukaan PSA-yhtymä ryhtyy valmistamaan Toyotalle Euroopan markkinoille tarkoitettua kevyttä hyötyajoneuvoa.

Nyt tuotantosuunnitelmat ovat täsmentyneet ja vuoden 2013 toisella neljänneksellä markkinoille tuleva Toyota ProAce perustuu jo markkinoilla oleviin Citroën Jumpy , Fiat Scudo ja Peugeot Expert- hyötyajoneuvoihin.
 
Yhteistyösopimuksen mukaisesti Toyota Motor Europe osallistuu sekä uuden sukupolven hyötyajoneuvon kehitystyöhön että sen edellyttämiin investointikustannuksiin.

Sopimuksen odotetaan jatkuvan yli vuoden 2020.

Yhtiöiden välille ei ole suunnitteilla uutta pääomasijoitusta edellyttävää yhteisyritystä.
 

Kommentit  

 
+1 #1 Toyotamies 22.10.2012 10:34
Hyvästi siis Hiacen legendaarinen luotettavuusmai ne. Edes Toyotan "omissa" Euroopan tehtaissa ei saada samaa laatua aikaan kuin Japanissa puhumattakaan ranskalais-ital ialaistekniikas ta. Tutun britti-Avensiks essa laturi hajosi jo 100tkm kohdalla. Itse pidän kiinni aidosta japanilaisestan i niin kauan kuin pellit kestää. Siihen tarvitsee vaihtaa vain renkaat ja öljyt. Lähes kaikki muu on tehtaan jäljiltä ja matkamittarissa on viisi maailmanympärim atkaa, mikä sinällänsä on vasta sisäänajoa Japaninraudalle .
Lainaa
 

Lisää kommentti

Pysy otsikon asiassa
ÄLÄ HUUDA! eli käytä isoja kirjaimia
Noudata Suomen lakia ja hyviä tapoja
Jokainen vastaa itse kirjoituksestaan, myös lain edessä


Turvakoodi
Päivitä


Lue uusimmasta numerosta

VOLKSWAGEN TRANSPORTER T7
Täyssähköinen e-Transporter Intensive Red-värisenä ja 3 100 mm akselivälisenä eli L1-pitkänä on näyttävä työkalu.

DSFK EC75
Saimme koeajoon Suomen ensimmäisen DSFK EC75-pakettiauton. Kyseessä on Suomen halvin täyssähköpakettiauto.

Sisällysluetteloon
Pääkirjoitukseen


 


 

 
"Liikennevalojen tahdistus Helsingin suurilla sisääntulo/ulosmenoväylillä ja kehäteillä pysäyttää järjestään raskaan kuorma-autoliikenteen jokaisiin liikennevaloihin..."  
Lue lisää >>



Yhteistyössä:

 

[ 17.03.2025 16:51 ]

Mainospalkki