MAN TGE 3.180 4X4 – Dieselvoimaa

Sähköposti Tulosta PDF

Koeajoon ottamamme auto oli MAN TGE 3.180 4490 4x4 automaatti.

MAN uudisti viime vuoden aikana TGE-mallistonsa. Next Level-nimellä kulkeva mallisto on nyt saatavana Suomessakin useilla eri varusteluvaihtoehdoilla. Otimme koeajoon nelivetomallin, jossa oli Modul System Oy:n rakentama huoltovarustus.
 
TGE Next Level-malleja on saatavana koko joukko erilaisia. Pituus on valittavissa kolmesta eri mittaa, samoin korkeus. Moottorina on perinteinen diesel ja vaihteistoksi voi valita manuaalisen tai automaattivaihteiston. Voimansiirroksi on valittavissa joko 2- tai 4-vetoinen malli.
 
Edullisin TGE Next malli on 5 986 mm pitkä, 2 355 mm korkea manuaalivaihteistolla ja 103 kW dieselmoottorilla varustettu auto, jonka ohjehinta on tällöin 53 500 € sis. alv 25,5 %.


Näyttävä ja toimiva kokonaisuus.
 
Koeajoon ottamamme auto oli MAN TGE 3.180 4490 4x4 automaatti. Auto on keskipitkä, joka tarkoittaa, että se on 6 836 mm pitkä ja 2 590 mm korkea. Kuormatila koeajetussa autossa oli 13,6 m3. Sivulastausta helpottaa 1 311 mm leveä ja 1 822 mm korkea oviaukko. Myös takaovet mahdollistavat hyvän lastauksen, kun vapaa leveys on 1 552 mm ja korkeus 1 740 mm.
 
Autoon oli asennettu erillinen lattialevy, jolloin lastauskorkeus oli n. 700 mm. Autoon nousua takana helpotti erillinen nousutaso takana ja sivulla astinkotelo. Auton hinta ilman huoltoautovarustusta on 85 000 € sis. alv 25,5 %. Koeajoauton huoltoautovarustus on Modul System Oy:n rakentama ja hinnaltaan 4 750 € sis. alv 25,5 % asennettuna.


Alumiinilattiaa ja mietittyä hylly- ja laatikostoratkaisua täydentää oikealle sijoitettu reikälevy johon on helppo kiinnittää vaikka erilaisia työkaluja ja tarvikkeita.

Ajettavuus
Ajettavuus oli erinomainen. Varsinaisia haasteellisia erikoistilanteita ei päästy testaamaan, kun sää oli tämän talven tyypillinen nollakeli, eli lunta ei ollut nimeksikään. Vaihteiston toiminta oli tyypillinen nykyajan automaatti, jolloin vaihtamista ei juuri havaitse.
 
Maavara on vakiomallisessa 4X4 TGE:ssä 175 mm. Lisävarusteena on saatavana myös Seikel alustankorotussarja, jolloin maavara kasvaa 205 mm:iin ja halutessa saadaan vielä 20 mm lisää rengasmuutoksella, jolloin auto on jo varsin maastokykyinen. Kuljettajan paikalle on helppo mennä, kun käytössä on myös A-pilarissa oleva kunnon tartuntakahva.


Keskinäytöstä ohjataan laajasti erilaisia toimintoja.
 
Kuljettajan penkki oli lisävarusteena saatavaa ergo Active-mallia muun muassa hierontatoiminnolla varustettuna.
 
Taustapeilit ovat kookkaat ja hyvin näkökentässä. Kameravalvonta helpottaa ahtaissa paikoissa ajamista. Vaihdevalinta on nyt siirretty oikeaan viikseen ja kiertotoiminta on tuttua myös raskaimmista MAN-kuorma-autoista. Nykyaikaisen dieselin käyntiääni on varsin hiljainen, joskin sähköisellä versiolla äänettömyys varmasti korostuu.


Isot, kaksiosaiset taustapeilit ovat hyvin kuljettajan näkökentässä.

130 kW teho ja 410 Nm vääntö liikuttavat autoa varmasti tehokkaasti kuormattunakin. Tätä ei tyhjän auton koeajossa tosin päästy testaamaan. Käsijarru oli sähköinen ja hankalasta tilanteesta liikkeelle lähtöä helpotti Auto hold-toiminto, joka on autossa vakiona.
 
Erityisesti talvikäyttöä helpottaa lisävarusteena olevat lämmitettävä tuulilasi, polttoainekäyttöinen lisälämmitin ja lämmitettävä ohjauspyörä. Päivän valossa suoritetussa koeajossa ei päästy ajovaloja testaamaan, mutta on helppo uskoa, että lisävarusteena tilatut LED-ajovalot ovat hyvä valinta erityisesti pimeisiin syksyja talvioloihin Suomessa.


Tavaratilaan kulkua takana helpottaa merkittävästi kätevä astinlauta.

Uutta ohjaamossa
Uusi mittaristo ja keskinäyttö ovat havainnollisia ja selkeitä. Isosta 10,4 tuuman keskinäytöstä tehdään perusvalinnat useimmille toiminnoille. Ohjauspyörän vasemmalla olevista valinnoista saatiin käyttöön muun muassa adaptiivinen vakionopeussäädin.


Monipuolinen info sekä digitaalisessa mittaristossa että keskinäytössä.
 
Oikealla olevat valinnat olivat enemmän audiovalintoja. Vakiona on myös langaton lataus kännykälle sekä alkolukko valmius. Niin ikään vakiona on myös sähköinen ajonvakausjärjestelmä (ESP) ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä (EBA), joka varmistaa tehokkaasti ennakoimattomat vaaratilanteet. Muita vakio-ominaisuuksia olivat kaistavahti, liikennemerkkitunnistus ja rengaspainevalvonta.

PLUSSAT
+ Moderni mittaristo ja näyttö
+ Hyvä kuljettajanistuin
+ Helppo käynti ohjaamoon ja tavaratilaan
+ Ajamisen tukevuus

MIINUKSET
– Sähkömoottorin puuttuminen mallistosta
– Vakioautossa pienehkö maavara maastoon


Teksti, kuvat | Matti Aarnio

TILAA AUTO, TEKNIIKKA JA KULJETUS   |   OSTA DIGILEHTI
 

Lisää kommentti

Pysy otsikon asiassa
ÄLÄ HUUDA! eli käytä isoja kirjaimia
Noudata Suomen lakia ja hyviä tapoja
Jokainen vastaa itse kirjoituksestaan, myös lain edessä


Turvakoodi
Päivitä


Lue uusimmasta numerosta

VOLKSWAGEN TRANSPORTER T7
Täyssähköinen e-Transporter Intensive Red-värisenä ja 3 100 mm akselivälisenä eli L1-pitkänä on näyttävä työkalu.

DSFK EC75
Saimme koeajoon Suomen ensimmäisen DSFK EC75-pakettiauton. Kyseessä on Suomen halvin täyssähköpakettiauto.

Sisällysluetteloon
Pääkirjoitukseen


 


 

 
"Liikennevalojen tahdistus Helsingin suurilla sisääntulo/ulosmenoväylillä ja kehäteillä pysäyttää järjestään raskaan kuorma-autoliikenteen jokaisiin liikennevaloihin..."  
Lue lisää >>



Yhteistyössä:

 

[ 25.03.2025 18:12 ]

Mainospalkki