Euroopan taloustilanne näkyy myös Nokia Renkaiden tuloksessa

Sähköposti Tulosta PDF

Nokia Renkaat Oyj:n osavuosikatsuksen tammi-maaliskuun 2013 mukaan konsernin liikevaihto laski 13,3 prosenttia.

Vuonna 2013 henkilöautorenkaiden jälkimarkkinakysynnän odotetaan olevan Pohjoismaissa edellisvuoden tasolla, mutta pysyvän heikkona Keski-Euroopassa. Venäjällä talvirengaskysynnän odotetaan kasvavan, mutta kesärengaskysynnän pysyvän edellisvuoden tasolla.

Myynnin odotetaan kasvavan Venäjällä ja Pohjois-Amerikassa, kun taas Pohjoismaiden ja Keski-Euroopan myynnin odotetaan olevan edellisvuoden tasolla.

- Emme näe markkinoilla suurta parannusta vuonna 2013, mutta tavoittelemme kasvua ja menestystä uudistetun talvirengasvalikoimamme, laajenevan jakelumme ja vahvan teollisen rakenteemme tukemana, yhtiön toimitusjohtaja Kim Gran toteaa.
 

Lisää kommentti

Pysy otsikon asiassa
ÄLÄ HUUDA! eli käytä isoja kirjaimia
Noudata Suomen lakia ja hyviä tapoja
Jokainen vastaa itse kirjoituksestaan, myös lain edessä


Turvakoodi
Päivitä


Lue uusimmasta numerosta

FUSO CANTER
JA eCANTER

Canter on kieltämättä ketterä kokoisekseen. Sillä onnistuu kaupungin keskustassakin pyörittely, peruutuskameran puuttumisesta huolimatta.

CAETANON VETYBUSSIT
Tulevan kesän aikana on tarkoitus aloittaa Jyväs- kylässä kaupunkiliikenne Caetanon vetybusseilla.

Sisällysluetteloon
Pääkirjoitukseen


 


 

 
"Eivät nämä kuuliaiset "ei-koskaan-ylinopeutta" ajavat edes ymmärrä, mitä heidän takanaan tapahtuu. Tuskin koskaan edes vilkaisevat taustapeiliin..."  
Lue lisää >>



Yhteistyössä:

 

[ 01.07.2025 11:01 ]