Mainospalkki
Sähköposti Tulosta PDF
 Turku ja Tampere suunnittelevat jälleen kerran yhdessä siirtymistä busseista raitiovaunuihin.

Kuopio haaveilee lähiliikenteen perustamisesta junaraiteille ja pikaraitiotiestä kampuksen ja keskustan välillä.

Samaan aikaan muu maailma luopuu kaupunkiraiteista ja sijoittavat johdinautolinjoihin ja BRT-pikabussiliikenteeseen, naapurimaatamme myöten.

Tukholma on muuttamassa joukkoliikennestrategiaansa teknisten ja kannattavuusselvitysten perusteella johdinbussien eli trollikoiden hyväksi.

Suomessa Liikennevirastossa tehty selvitys tuomitsee raide- ja raitioliikenteen vierintävastus-, ympäristö-, perustamis- ja muut kustannushaitat kaupunkirakenteen luonnollista kehitystä kahlitsevaksi.

Johdinautolinjoja pidetään ylivoimaisina kaupunkien joukkoliikennevälineinä (vrt. Atk 5/2012 s. 23: "Suuri illuusio henkilöraideliikenteestä").
 

Kommentit  

 
0 #1 JN 03.10.2012 17:34
Täyttä asiaa. Trollikoilla menee erityisen hyvin mm. Sveitsissä, Ranskassa, Italiassa ja Itävallassa. Mm. Zürich ja Lyon panostavat trollikkaan, vaikka ovat isoja kaupunkeja metroineen ja junineen.
Helsingissä saisi pelkän Munkkivuoren raitiotien hinnalla 9 johdinautolinja a. Silti homma "ei ota tulta". Voi vain ihmetellä.
Lainaa
 

Lisää kommentti

Pysy otsikon asiassa
ÄLÄ HUUDA! eli käytä isoja kirjaimia
Noudata Suomen lakia ja hyviä tapoja
Jokainen vastaa itse kirjoituksestaan, myös lain edessä


Turvakoodi
Päivitä


Lue uusimmasta numerosta

FORDIN SÄHKÖISET UUTUUDET
Ford Pro tarjoaa nyt sähköistetyt versiot jokaisesta Transit-malliston pakettiautosta, kun täysin uusitun E-Transit Courierin tuotanto alkaa.

VUOSITUHANNEN SUURIN TILAUS
Scania ja Volvo ovat saaneet Ruotsin puolustusvoimilta 775:n kuorma-auton tilauksen..

Sisällysluetteloon
Pääkirjoitukseen


 


 

 
"Kuljettaja joutuu keskittämään näkönsä värisevään sormenpäähän, että se osuu oikeaan pisteeseen näyttötaulussa..."  
Lue lisää >>



Yhteistyössä:

 

[ 01.05.2025 23:06 ]

Mainospalkki