Mainospalkki

Markkinaoikeus keskeytti lippu- ja maksujärjestelmäpalvelun hankinnan

Sähköposti Tulosta PDF
Joukkoliikenteessä on edessä merkittävin muutos vuosikymmeniin.

Kaupunkiseuduille ollaan luomassa yhtenäistä lippu- ja maksujärjestelmää osana linja-autoliikenteen uusia järjestämistapoja.

Lippu- ja maksujärjestelmä-hankkeessa on parhaillaan käynnissä julkisen hankinnan periaatteiden mukaisesti toteutettava järjestelmäpalveluhankinta, jonka markkinaoikeus on 4.4.2013 ja 18.4.2013 päätöksillään väliaikaisesti keskeyttänyt.

Syynä oli Matkahuolto Oy:n markkinaoikeudelle tekemä valitus, joka koski päätöstä joukkoliikenteen lippu- ja maksujärjestelmän hankintaneuvotteluihin valituista toimittajista.

Markkinaoikeus on antamillaan välipäätöksillä kieltänyt Liikennevirastoa jatkamasta hankintamenettelyä, kunnes Matkahuollon valitus on käsitelty. Tämä on valitustapauksissa markkinaoikeuden normaali käytäntö.

Lippu- ja maksujärjestelmäpalvelun toteuttaminen jatkuu, kun markkinaoikeus on käsitellyt Matkahuolto Oy:n valituksen.

Keskeytymisen myötä on mahdollista, ettei järjestelmä ehdi kuitenkaan valmistua alkuperäisen suunnitelman mukaan 1.7.2014 mennessä, jolloin kilpailutettu liikenne aloittaa liikennöinin.
 

Lisää kommentti

Pysy otsikon asiassa
ÄLÄ HUUDA! eli käytä isoja kirjaimia
Noudata Suomen lakia ja hyviä tapoja
Jokainen vastaa itse kirjoituksestaan, myös lain edessä


Turvakoodi
Päivitä


Lue uusimmasta numerosta

FORDIN SÄHKÖISET UUTUUDET
Ford Pro tarjoaa nyt sähköistetyt versiot jokaisesta Transit-malliston pakettiautosta, kun täysin uusitun E-Transit Courierin tuotanto alkaa.

VUOSITUHANNEN SUURIN TILAUS
Scania ja Volvo ovat saaneet Ruotsin puolustusvoimilta 775:n kuorma-auton tilauksen..

Sisällysluetteloon
Pääkirjoitukseen


 


 

 
"Kuljettaja joutuu keskittämään näkönsä värisevään sormenpäähän, että se osuu oikeaan pisteeseen näyttötaulussa..."  
Lue lisää >>



Yhteistyössä:

 

[ 01.05.2025 23:21 ]

Mainospalkki