Sähköposti Tulosta PDF
Teholuokkia on kolme, 120 kW/163hv/450 Nm, 150 kW/204 hv/500Nm ja 165 kW/224hv/550Nm. Isotehoisen huippunopeudeksi ilmoitetaan 193 km/h ja kiihtyvyydeksi nollasta sataan 7,9 sekuntia. Arvot ovat todella kovia, niille kalpenevat käytännössä kaikki nykyisin Euroopassa saatavilla olevat jenkkiavolavatkin.

Amarokin nelivetoihin on tarjolla kuusilovinen manuaali ja kahdeksanportainen automaatti. Vetojärjestelmiä on periaatteessa kaksi. Monipuolisimpaan kuuluu muun muassa Torsen-tasauspyörästön lukitus, tosin lisävarusteena.

Koeajo kokonaisuudessaan Auto, tekniikka ja kuljetus -lehden kesänumerossa (Atk 6/2016).
 

Lisää kommentti

Pysy otsikon asiassa
ÄLÄ HUUDA! eli käytä isoja kirjaimia
Noudata Suomen lakia ja hyviä tapoja
Jokainen vastaa itse kirjoituksestaan, myös lain edessä


Turvakoodi
Päivitä


Lue uusimmasta numerosta

FUSO CANTER
JA eCANTER

Canter on kieltämättä ketterä kokoisekseen. Sillä onnistuu kaupungin keskustassakin pyörittely, peruutuskameran puuttumisesta huolimatta.

CAETANON VETYBUSSIT
Tulevan kesän aikana on tarkoitus aloittaa Jyväs- kylässä kaupunkiliikenne Caetanon vetybusseilla.

Sisällysluetteloon
Pääkirjoitukseen


 


 

 
"Eivät nämä kuuliaiset "ei-koskaan-ylinopeutta" ajavat edes ymmärrä, mitä heidän takanaan tapahtuu. Tuskin koskaan edes vilkaisevat taustapeiliin..."  
Lue lisää >>



Yhteistyössä:

 

[ 16.06.2025 21:53 ]

Mainospalkki