Sähköposti Tulosta PDF


Kunnallinen kameravalvonta lisää merkittävästi kertyneitä sakkotuloja. Se edellyttää myös vastuunkanto viranomaispuolella. Kertyneillä lisätuloilla on vastaavasti sujuvoitettava liikennettä kelien ja ajo-olosuhteiden mukaan vaihtuvilla nopeusrajoituksilla. Myös liikennevalojen toimintaa ja rytmitystä liikennemäärien mukaan pitää voida vaatia niin, että ne mielletään johdonmukaisiksi ja oikeiksi.

Kaikkein tärkeimpänä on pidettävä oikeudenmukaiseksi mielletyn virhepistejärjestelmän luominen Suomeen kansainvälisen mallin mukaan. Ilman sitä Suomen nykymalli karkaa mielivaltaiseksi virkamiestyranniaksi, jossa varsinkin ammattiautoilijat ja kuljetusliikkeet ajetaan käytännössä lainsuojattomiksi.
 

Lisää kommentti

Pysy otsikon asiassa
ÄLÄ HUUDA! eli käytä isoja kirjaimia
Noudata Suomen lakia ja hyviä tapoja
Jokainen vastaa itse kirjoituksestaan, myös lain edessä


Turvakoodi
Päivitä


Lue uusimmasta numerosta

FUSO CANTER
JA eCANTER

Canter on kieltämättä ketterä kokoisekseen. Sillä onnistuu kaupungin keskustassakin pyörittely, peruutuskameran puuttumisesta huolimatta.

CAETANON VETYBUSSIT
Tulevan kesän aikana on tarkoitus aloittaa Jyväs- kylässä kaupunkiliikenne Caetanon vetybusseilla.

Sisällysluetteloon
Pääkirjoitukseen


 


 

 
"Eivät nämä kuuliaiset "ei-koskaan-ylinopeutta" ajavat edes ymmärrä, mitä heidän takanaan tapahtuu. Tuskin koskaan edes vilkaisevat taustapeiliin..."  
Lue lisää >>



Yhteistyössä:

 

[ 17.06.2025 04:26 ]

Mainospalkki