Nastarenkaiden vaihtamisella ei kiirettä - Poliisi lupaa olla sakottamatta

Sähköposti Tulosta PDF
Lain mukaan nastarenkaat pitää vaihtaa pois viimeistään viikko toisen pääsiäispäivän jälkeen.

Päivämäärä on tänä vuonna 8. huhtikuuta.

Kelit ovat koko Suomessa vielä kuitenkin niin talviset, että nastoja tarvitaan vielä. Poliisi lupaakin olla sakottamatta, vaikka törmäisi nastoihin vielä vaihtoajan jälkeen.

– Tervettä maalaisjärkeä kannattaa käyttää. Pääsiäiseksi on luvattu monin paikoin yöpakkasia, ja tiet ovat vielä jäässä, joten mitään kiirettä renkaiden vaihtoon ei ole, sanoo ylikonstaapeli Jouko Kilpi liikkuvasta poliisista.

Etelässä on pääsiäisenä luvassa yöpakkasta kymmenisen astetta ja pohjoisessa jopa lähemmäksi 20 astetta. Vasta, kun lämpimistä keleistä on saatu nauttia useita viikkoja, poliisi alkaa kiinnittää nastoihin huomiota.

Kesärenkaat kannattaa vaihtaa alle jo nyt vain, jos tietää ajavansa vain kaupunkien isoilla teillä.
 

Lisää kommentti

Pysy otsikon asiassa
ÄLÄ HUUDA! eli käytä isoja kirjaimia
Noudata Suomen lakia ja hyviä tapoja
Jokainen vastaa itse kirjoituksestaan, myös lain edessä


Turvakoodi
Päivitä


Lue uusimmasta numerosta

FORDIN SÄHKÖISET UUTUUDET
Ford Pro tarjoaa nyt sähköistetyt versiot jokaisesta Transit-malliston pakettiautosta, kun täysin uusitun E-Transit Courierin tuotanto alkaa.

VUOSITUHANNEN SUURIN TILAUS
Scania ja Volvo ovat saaneet Ruotsin puolustusvoimilta 775:n kuorma-auton tilauksen..

Sisällysluetteloon
Pääkirjoitukseen


 


 

 
"Kuljettaja joutuu keskittämään näkönsä värisevään sormenpäähän, että se osuu oikeaan pisteeseen näyttötaulussa..."  
Lue lisää >>



Yhteistyössä:

 

[ 06.05.2025 17:17 ]

Mainospalkki