
Kuljetusyrittäjät Jarmo Seppälä (vas.) ja Vesa Penttilä tuoreessa 35-metrisessä pesuhallissa.
Taisto Penttilä Oy ja Heikki Seppälä Oy ovat tehneet yhteistyötä pitkään Alajärvellä. Nyt toiminta on poikinut pesulinjan, ainoan laatuaan lähialueilla.
Hallissa on ovia kuusi. Tilat on jaettu osiin, pienempiin ja isompiin.
- Tämä konsepti on ollut kaikille ulkopuolisille aina vähän sellainen epäselvyys, välillä puhuvat Penttilän halleista ja välillä Seppälän. Mutta ei sen kait niin väliä, yhdessä tässä kuitenkin ollaan, Vesa Penttilä sanoo.
- Terminaalitoiminta, tai sen tapainen, oli mielessä ja monenlaista muutakin ideaa siinä pyöriteltiin. Taisi sitten puuttua kuitenkin rohkeutta ja aikaa alkaa viemään asioita eteenpäin. Tilojen vuokraus on toiminnaksi nyt sittemmin jäänyt, Vesa Penttilä toteaa.
- Saltexin hallit paloivat juuri noihin alkuaikoihin. Olivat meillä pitkään vuokralla, Jarmo Seppälä ynnäilee.
Yksi työntekijäkin TCA:lla alkuun oli, toimistoa pyöritti Penttilän veljeksistä Asko.
- Vähän tämän toiminnan kehittäminen sitten jäi jalkoihin, kun tuohon aikaan molemmat lisättiin autoja vuorotellen ja toiminta kuljetuspuolella kasvoi kovaa vauhtia. Ei yksinkertaisesti ehditty keskittymään, Jarmo Seppälä muistelee.
Kalustoa pihasta löytyy jos jonkinlaista. Molempien yritysten kärryjä, eläköityneitä vetureita ja nykyään kiireapulaisen virkaa toimittavia autoja.

Nyt pesuhallista tulee putipuhtaana Taisto Penttilä Oy:n DAF XF.
REKKAPESU
Nyt kuitenkin tontille on valmistunut pesulinjasto. 35 metriä pitkässä tilassa onnistuu pidemmänkin yhdistelmän peseminen. Pesuhallin rakentaminen perustuu lähinnä omiin tarpeisiin, mutta myös tarjonnan puutteeseen.
Lähialueilta löytyy lukuisia kuljetusyrityksiä ja suhteellisen vilkkaasti liikennöity valtatie 16 kulkee aivan vierestä. Potentiaalisia asiakkaita siis piisaa. Alajärveltä länteen päin mentäessä lähin samanlainen löytyy Seinäjoelta, Keski-Suomeen päin suunnatessa Äänekoskelta.
- Alkuun siinä selviteltiin mahdollisia avustuksia idean toteuttamiseen. ELY-keskuksella olivat ajatuksesta suorastaan innoissaan ja rattaat lähtivät pyörimään, Jarmo Seppälä sanoo.
Rahoituksen selvittyä syyskesällä 2021 rakennustyöt aloitettiin heti. Vuotta myöhemmin on harjakoneella pesty ensimmäinen auto.
- Olisi ollut valmista jo aikaisemminkin, mutta ei löytynyt kirvesmiehiä. Puutavaraakaan ei oikein tahtonut tuolloin saada, Seppälä toteaa.
Käyttöä tuoreelle pesulinjalle on ollut suhteellisen tasaisesti ja hyvä niin.
Teksti ja kuvat: Risto Penttilä
ÄLÄ HUUDA! eli käytä isoja kirjaimia
Noudata Suomen lakia ja hyviä tapoja
Jokainen vastaa itse kirjoituksestaan, myös lain edessä