Ajolinja 4/2020 sekä Auto, tekniikka ja kuljetus 3/2020 eivät ilmesty

Sähköposti Tulosta PDF
Valtiovallan toimenpiteet Koronaviruksen seurausten torjumiseksi ovat pysäyttäneet hyötyautojen myynnin lähes kokonaan, pakottaneet autokaupan laajoihin lomautuksiin, johtaneet kuljetusyrityksiä konkurssiaaltoon ja hiljentäneet tieliikenteen lähes puoleen.
 
Alan ammattilehtien, Auto, tekniikka ja kuljetuksen sekä Ajolinjan kohdalla ratkaisevan tärkeä tulolähde, alan ilmoitusmyynti, pysähtyi maaliskuun viimeisellä viikolla käytännössä kokonaan. Rahoituksen pysähtyessä kummankin lehden toimitukset on pakon edessä lomautettu. Töihin palataan heti, kun kuljetuselinkeino virkoaa valtiovallan toimenpitein Koronaviruksen jäljiltä.
 
Käytännössä tämä tarkoittaa, että Auto, tekniikka ja kuljetus 3/2020 sekä Ajolinja 4/2020 -lehtiä ei rahoituksen puuttuessa julkaista aikataulun mukaisesti. Tilaajille hyvitetään julkaisematta jääneet lehdet vastaavasti tilausajan umpeutumisen jälkeen.
 
B Yhtiöt Oy
 
Kustannus Oy Ajolinja
 

Lisää kommentti

Pysy otsikon asiassa
ÄLÄ HUUDA! eli käytä isoja kirjaimia
Noudata Suomen lakia ja hyviä tapoja
Jokainen vastaa itse kirjoituksestaan, myös lain edessä


Turvakoodi
Päivitä

Lue uusimmasta numerosta

MAKKARARAHTARI
Salomaan suvuissa on autoiltu pian 90 vuotta. 74-vuotias Ilpo Salomaa kertoo, mitä kaikkea vuosiin on mahtunut ja millaista on makkara-autoilu nykyään.

JANGERIN VOLVO FH16
Jesse Jangerin ensimmäinen vakioajokki on uusi kaasu-Volvo. Se on lähes 200 heppaa tehottomampi kuin Kuljetus Jangerin FH16-700.

Pääkirjoitukseen
Tilaa lehti



Yhteistyössä


[ 03.07.2025 11:43 ]
feed-image Feed Entries

Mainospalkki