Auto-, tekniikka ja kuljetus
Uusin lehti

SUURENNA TEKSTI  PIENENNÄ TEKSTI
Bremerin blogi Tilaa Osta digilehti Ajolinja Kty

 ATK kysyy

Mikä potuttaa poliisin sakotuskäytännössä?

Ei erityisesti mikään (25%)

Vaihteleva rangaistusasteikko (25%)

Piiloutuu sakkokäsikirjansa taakse (25%)

Kohtelee kansalaisia eriarvoisesti (25%)


Vastaa

Klikkaa Lue lisää
Atk 30 vuotta -artikkeliin

Kustantaja
B Yhtiöt Oy
Yhteystiedot
Hallituksen puheenjohtaja
Klaus Bremer
Julkaisujohtaja
Heikki Laurell
Päätoimittaja
Klaus Bremer
Yhteystiedot
Ilmoitusmyynti
Matti Pöntynen
Yhteystiedot
Tilaajapalvelu
Yhteystiedot
Osoite
Nuijamiestentie 5 A
00400 Helsinki
Avaa kartta
Puhelin (vaihde)
09-547 621
Fax 09-547 622 46
Sähköposti: autotekniikka@boy.fi Vakituiset avustajat
Matti Aarnio
Pertti Kakko
Erkki Kanerva
Reino Laukkanen
Pentti Mustonen
Kimmo Salin
Ulkoasu
Kalle Repo
Painopaikka
Scanweb, Kouvola
Jury Kumppanit

EU:n liikenneministerit päättivät yrittäjäkuljettajien työajoista

Raskaan liikenteen työaikarajoituksista tultaneen luopumaan

Auto, tekniikka ja kuljetus/HaOn 30.03.2009

EU:n liikenneministerineuvosto katsoo, että EU:ssa tulee luopua raskaan liikenteen yrittäjäkuljettajien työaikaa koskevista rajoituksista. Ministerit sopivat asiasta 30. maaliskuuta Brysselissä. Suomea kokouksessa edusti liikenneministeri Anu Vehviläinen.

Neuvosto päätti, että yrittäjäkuljettajat jätetään työaikarajoitusten ulkopuolelle, koska rajoituksilla olisi pääsääntöisesti vain haitallisia vaikutuksia alalle. Yrittäjienkin ajo- ja lepoajat on säännelty erillisellä EU-asetuksella. Suomi on vastustanut kuljetusyrittäjien työaikasääntelyä käsittelyn kaikissa vaiheissa ja kannatti siksi komission ehdotusta yrittäjäkuljettajien jättämisestä työaikarajoitusten ulkopuolelle.

- Suomen mielestä itsenäisten kuljettajien jättäminen direktiivin ulkopuolelle on erittäin perusteltua. Tämä turvaa erityisesti pienten yritysten toimintamahdollisuudet. Esimerkiksi Suomessa 70 prosenttia kuljetusalan yrityksistä on yhden tai kahden ajoneuvon yrityksiä, ministeri Vehviläinen painotti.

Asian lopullinen päätös on vielä auki, sillä asian käsittely Euroopan parlamentissa on yhä kesken. Ministerit kävivät periaatekeskustelun eurovinjettidirektiivin muutosehdotuksesta. Muutos mahdollistaisi tiettyjen ulkoisten kustannusten lisäämiseen kuorma-autoilta perittäviin tietulleihin. Ministerit käsittelit asiaa puheenjohtajamaa Tsekin laatimien, lähinnä ruuhkasta perittäviä maksuja koskevien kysymysten pohjalta.

- Suomi tukee toimia, joilla pyritään vähentämään liikenteen ulkoisia haittoja. On kannatettavaa, että liikenteeltä peritään kustannukset käyttäjä maksaa -periaatteella. Jos raskaalta liikenteeltä peritään ruuhkamaksua, olisi harkittava vastaavaa maksua tai vaihtoehtoisesti tehokkaita liikennerajoituksia myös muuhun liikenteeseen, Vehviläinen linjasi kokouksessa.

Direktiiviehdotuksen käsittely neuvoston toimielimissä jatkuu mahdollisesti vielä vuoden 2009 loppupuoliskolle.


Takaisin
Lähetä kaverille
Tulosta
 Kommentoi Palautetta toimitukselle


www.onninauto.fi


www.ammattinasankari.fi

www.timoteippi.fi title=

© Auto, Tekniikka ja Kuljetus 2007