Auto-, tekniikka ja kuljetus
Uusin lehti

SUURENNA TEKSTI  PIENENNÄ TEKSTI
Bremerin blogi Tilaa Osta digilehti Ajolinja Kty

 ATK kysyy

Mikä potuttaa poliisin sakotuskäytännössä?

Ei erityisesti mikään (25%)

Vaihteleva rangaistusasteikko (25%)

Piiloutuu sakkokäsikirjansa taakse (25%)

Kohtelee kansalaisia eriarvoisesti (25%)


Vastaa

Klikkaa Lue lisää
Atk 30 vuotta -artikkeliin

Kustantaja
B Yhtiöt Oy
Yhteystiedot
Hallituksen puheenjohtaja
Klaus Bremer
Julkaisujohtaja
Heikki Laurell
Päätoimittaja
Klaus Bremer
Yhteystiedot
Ilmoitusmyynti
Matti Pöntynen
Yhteystiedot
Tilaajapalvelu
Yhteystiedot
Osoite
Nuijamiestentie 5 A
00400 Helsinki
Avaa kartta
Puhelin (vaihde)
09-547 621
Fax 09-547 622 46
Sähköposti: autotekniikka@boy.fi Vakituiset avustajat
Matti Aarnio
Pertti Kakko
Erkki Kanerva
Reino Laukkanen
Pentti Mustonen
Kimmo Salin
Ulkoasu
Kalle Repo
Painopaikka
Scanweb, Kouvola
Jury Kumppanit

SOK myi Maan Auto Oy:n

Peugeotit osaksi Veho-konsernia

Auto, tekniikka ja kuljetus/HaOn 29.03.2010

SOK on maanantaina 29.3.2010 allekirjoitetulla kauppasopimuksella myynyt Maan Auto Oy:n osakekannan Veho Group Oy Ab:lle. Maan Auto tulee toimimaan Peugeot-henkilö- ja hyötyajoneuvojen sekä -varaosien maahantuojana Veho-konsernissa itsenäisenä tytäryhtiönä 1.5.2010 alkaen.

Maan Auton henkilöstö siirtyy kaupan myötä Vehon palvelukseen. Nykyiset Peugeot-jälleenmyyjät jatkavat toimintaansa normaalisti voimassaolevien sopimusten mukaisesti. Maan Auto Oy:n toimitusjohtajana jatkaa KTM Vesa Tikka.

Veho vahvistaa kaupan myötä asemaansa Suomen johtavana autoalan yrityksenä, jonka ennestään maahantuomat henkilöautomerkit ovat Mercedes-Benz, smart, Citroën ja Mitsubishi. Veho on tehnyt yhteistyötä PSA Peugeot Citroën -yhtymän kanssa vuodesta 1996.

- Maan Auto jatkaa itsenäisenä tytäryhtiönä ja maahantuojana Veho-konsernissa. Useamman merkin maahantuojana meillä on kuitenkin synergiaetuja, joilla varmistetaan asiakaspalvelun laatu ja tuloksellinen toiminta myös automarkkinoiden ollessa normaalia alhaisemmalla tasolla. Nyt solmittava kauppa on myös osoitus eurooppalaisen suuren toimijan luottamuksesta suomalaista, yksityistä perheyritystä kohtaan, Veho Groupin toimitusjohtaja Jan-Martin Börman toteaa.

- Maan Autolle siirtyminen Vehon omistukseen merkitsee uuden aikakauden alkua osana Suomen johtavaa autokaupan organisaatiota. Vehon vahvat resurssit ja autokaupan osaaminen tukevat toiminnan kehittämistä ja Peugeotin aseman vahvistamista markkinoillamme. Tavoitteenamme on, että tämä näkyy jatkossa myös entistä parempina palveluina asiakkaillemme, toteaa Maan Auton toimitusjohtaja Vesa Tikka.


Takaisin
Lähetä kaverille
Tulosta
 Kommentoi Palautetta toimitukselle


www.onninauto.fi

www.timoteippi.fi title=

Tilaa kirja tästä!

© Auto, Tekniikka ja Kuljetus 2007