Auto-, tekniikka ja kuljetus
Uusin lehti

SUURENNA TEKSTI  PIENENNÄ TEKSTI
Bremerin blogi Tilaa Osta digilehti Ajolinja Kty

 ATK kysyy

Mikä potuttaa poliisin sakotuskäytännössä?

Ei erityisesti mikään (25%)

Vaihteleva rangaistusasteikko (25%)

Piiloutuu sakkokäsikirjansa taakse (25%)

Kohtelee kansalaisia eriarvoisesti (25%)


Vastaa

Klikkaa Lue lisää
Atk 30 vuotta -artikkeliin

Kustantaja
B Yhtiöt Oy
Yhteystiedot
Hallituksen puheenjohtaja
Klaus Bremer
Julkaisujohtaja
Heikki Laurell
Päätoimittaja
Klaus Bremer
Yhteystiedot
Ilmoitusmyynti
Matti Pöntynen
Yhteystiedot
Tilaajapalvelu
Yhteystiedot
Osoite
Nuijamiestentie 5 A
00400 Helsinki
Avaa kartta
Puhelin (vaihde)
09-547 621
Fax 09-547 622 46
Sähköposti: autotekniikka@boy.fi Vakituiset avustajat
Matti Aarnio
Pertti Kakko
Erkki Kanerva
Reino Laukkanen
Pentti Mustonen
Kimmo Salin
Ulkoasu
Kalle Repo
Painopaikka
Scanweb, Kouvola
Jury Kumppanit

Saksan postille tulossa 4 500 Ivecoa

Deutsche Post ja Iveco sopivat matalapäästöisten Dailyjen kaupasta

Auto, tekniikka ja kuljetus/HaOn 20.03.2009

ATK Deutsche Post ja Iveco ovat solmineet toimitussopimuksen 4 500 uudesta matalapäästöistestä Iveco Dailysta, jotka tullaan ottamaan käyttöön seuraavan kolmen vuoden kuluessa. Deutsche Postin ajoneuvolaivueessa on noin 7 500 lähetystenkuljetusautoa, joista siis yli puolet tullaan korvaamaan uusilla Ivecoilla.

Perusmallina tulee olemaan 3,5 tonninen Daily 116-hevosvoimaiselle dieselmoottorilla. Polttoaineenkulutuksen vähentämiseksi ja jakelukuskin työn helpottamiseksi autot varustetaan Agilen automatisoidulla mekaanisella vaihteistolla, joka on polttoainetaloudellisempi verrattuna normaaliin automaattivaihteistoon. Euro 4 -normit täyttävien 2,3-litraisten moottorien päästöjä ovat pienentämässä hiukkassuodattimet, joiden ansiosta Iveco mainostaa toimitettavia Dailyja markkinoiden vähäpäästöisimmiksi. Tämä on Deutsche Postille merkittävä seikka, sillä GoGreen-ohjelmassaan se pyrkii vähentämään CO2-päästöjään 10 prosentilla vuoden 2007 tasosta vuoteen 2012 mennessä.

Deutsche Postin päätymistä Ivecoon johdatti toimitussopimuksen taustatietojen mukaan Dailyn vankka perusrakenne sekä mallin muunneltavuus - toimitettavat autot ovat erikoisvarusteltuja Deutsche Postin vaatimusten mukaisesti. Kulku kuljettajan paikalta tavaratilaan on tehty helpoksi ja itse tavaratila pitää sisällään toimivan hyllyjärjestelmän. Sisäänkäynti liukuovesta on ergonomiasyistä rakennettu matalalattiaiseksi.

Deutsche Post on Saksassa postitoimintaa hoitava yritys, joka on osa maailman suurinta logistiikkayhtymää Deutsche Post DHL:ää.


Takaisin
Lähetä kaverille
Tulosta
 Kommentoi Palautetta toimitukselle


www.onninauto.fi


www.ammattinasankari.fi

www.timoteippi.fi title=

© Auto, Tekniikka ja Kuljetus 2007