Auto-, tekniikka ja kuljetus
Uusin lehti

SUURENNA TEKSTI  PIENENNÄ TEKSTI
Bremerin blogi Tilaa Osta digilehti Ajolinja Kty

 ATK kysyy

Mikä potuttaa poliisin sakotuskäytännössä?

Ei erityisesti mikään (25%)

Vaihteleva rangaistusasteikko (25%)

Piiloutuu sakkokäsikirjansa taakse (25%)

Kohtelee kansalaisia eriarvoisesti (25%)


Vastaa

Klikkaa Lue lisää
Atk 30 vuotta -artikkeliin

Kustantaja
B Yhtiöt Oy
Yhteystiedot
Hallituksen puheenjohtaja
Klaus Bremer
Julkaisujohtaja
Heikki Laurell
Päätoimittaja
Klaus Bremer
Yhteystiedot
Ilmoitusmyynti
Matti Pöntynen
Yhteystiedot
Tilaajapalvelu
Yhteystiedot
Osoite
Nuijamiestentie 5 A
00400 Helsinki
Avaa kartta
Puhelin (vaihde)
09-547 621
Fax 09-547 622 46
Sähköposti: autotekniikka@boy.fi Vakituiset avustajat
Matti Aarnio
Pertti Kakko
Erkki Kanerva
Reino Laukkanen
Pentti Mustonen
Kimmo Salin
Ulkoasu
Kalle Repo
Painopaikka
Scanweb, Kouvola
Jury Kumppanit

Euroopan komissio ehdottaa

Muutoksia raskaan liikenteen vinjettidirektiiviin

Auto, tekniikka ja kuljetus/PeVi 9.10.2008

Euroopan komissio haluaa laajentaa jäsenvaltioidensa vapautta päättää raskaalta tavaraliikenteeltä tieverkon käytöstä perittävistä maksuista. Maksua voitaisiin periä tietulleissa esimerkiksi päästöistä ja melusta. Lisäksi sääntelyn piirissä oleva tieverkko laajenisi ja myöhemmin sääntelyn piiriin tulisivat kaikenkokoiset kuorma-autot.

Valtioneuvosto voi tietyin ehdoin hyväksyä raskaan liikenteen maksuja sääntelevän vinjettidirektiivin muuttamisen. Valtioneuvosto tukee toimia, joilla pyritään hidastamaan ilmaston lämpenemistä ja kannattaa "käyttäjä maksaa" -periaatetta.

Nykyisin tietulleilla voidaan periä vain infrastruktuurin rakentamisesta ja ylläpidosta aiheutuva raskaan liikenteen kustannusosuus. Ehdotus mahdollistaisi maksun perimisen myös ulkoisista kustannuksista, kuten pakokaasupäästöistä (lukuun ottamatta hiilidioksidia), meluhaitasta ja ruuhkakustannuksesta.

Lisäksi direktiivi ulotettaisiin koskemaan koko tieverkkoa. Kaupunkialueiden tiet eivät kuitenkaan olisi osa sitä. Nykyisin säännökset koskevat Euroopan laajuista liikenneverkkoa eli TEN-verkkoa. Muun tieverkon tietulleista jäsenvaltiot ovat voineet päättää vapaasti itse.

Tavoitteena on, että direktiivin soveltamisalaa laajennettaisiin vuoden 2010 alusta alkaen koskemaan kaikkia tavarankuljetusajoneuvoja, joiden kokonaispaino on yli 3,5 tonnia.

Koska Suomessa ei ole tietulleja tai vinjettimaksua käytössä, ei ehdotuksella ole vaikutusta kotimaan liikenteeseen. Keski-Euroopan ruuhkaisia teitä käyttävät EU-kaupan vienti- ja tuontikuljetukset voivat kallistua merkittävästi.

Muutoksen jälkeen jäsenvaltioiden on valittava, ottavatko ne käyttöön matkaperustaiset tietullit vai aikaperustaisen vinjettijärjestelmän. Molemmat eivät voi olla käytössä tieverkolla samaan aikaan. Jäsenvaltion ei ole pakko ottaa käyttöön kumpaakaan järjestelmää.


Takaisin
Lähetä kaverille
Tulosta
 Kommentoi Palautetta toimitukselle


www.onninauto.fi


www.ammattinasankari.fi

www.timoteippi.fi title=

© Auto, Tekniikka ja Kuljetus 2007