Auto-, tekniikka ja kuljetus

[Uusin lehti]

Uusin lehti

SUURENNA TEKSTI  PIENENNÄ TEKSTI
Tilaa Osta digilehti Ajolinja Kty Smoto

 ATK kysyy

Mikä potuttaa poliisin sakotuskäytännössä?

Ei erityisesti mikään (25%)

Vaihteleva rangaistusasteikko (25%)

Piiloutuu sakkokäsikirjansa taakse (25%)

Kohtelee kansalaisia eriarvoisesti (25%)


Vastaa

Klikkaa Lue lisää
Atk 30 vuotta -artikkeliin

Kustantaja
B Yhtiöt Oy
Yhteystiedot
Hallituksen puheenjohtaja
Klaus Bremer
Julkaisujohtaja
Heikki Laurell
Päätoimittaja
Klaus Bremer
Toimituspäällikkö
Harri Onnila
Yhteystiedot
Ilmoitusmyynti
Matti Pöntynen
Okko Pallari
Yhteystiedot
Tilaajapalvelu
Yhteystiedot
Osoite
Nuijamiestentie 5 A
00400 Helsinki
Avaa kartta
Puhelin (vaihde)
09-547 621
Fax 09-547 622 46
Sähköposti: autotekniikka@boy.fi Vakituiset avustajat
Matti Aarnio
Pertti Kakko
Erkki Kanerva
Reino Laukkanen
Pentti Mustonen
Kimmo Salin
Ulkoasu
Ismo Kivelä, AD
Painopaikka
Auranen, Forssa
ISSN 0357-4466
Jury Kumppanit

Alkuvuoden rekisteröinnit selvillä

Hyötyajoneuvot kituuttaa, henkilöautot jo nousussa

Auto, tekniikka ja kuljetus/HaOn 03.03.2010

Vuoden kahden ensimmäisen kuukauden aikana rekisteröitiin 19 972 henkilöautoa, 1 529 pakettiautoa, 436 kuorma-autoa ja 76 linja-autoa. Henkilöautojen osalta nousua vuoden 2009 samaan ajankohtaan verrattuna oli 6,5 prosenttia. Tilastot julkaisseen Autoalan Tiedotuskeskuksen mukaan henkilöautojen rekisteröintiluvut voisivat olla suurempiakin, mutta henkilöautokauppaa ovat kiusanneet toimitusvaikeudet. Satamien työnseisaukset sekä hankala lumi- ja jäätilanne ovat olleet haasteellisia logistiikalle.

Pakettiautoja rekisteröitiin 27,6 prosenttia vuodentakaista vähemmän. Alkuvuoden kärkimerkiksi nousi Volkswagen 326 rekisteröidyllä pakettiautolla. Viime vuoden alussa Volkswageneita merkittiin rekisteriin 363 pakettiautoa. Toiseksi putosi Toyota - viime vuoden 582 rekisteröinnin sijaan alkuvuodesta rekisterikilvet sai 317 Toyotaa. Kolmanneksi rekisteröidyin pakettiautomerkki oli Ford 307 rekisteröinnillään.

Kuorma-autoissa pudotus oli pakettiautoja suurempi, sillä viime vuoden tammi-helmikuun 789 rekisteröidystä kuorma-autosta pudotus 436 autoon merkitsi 44,7 prosentin laskua. On kuitenkin muistettava, että suuresta osasta vuoden 2009 alussa rekisteröidyistä kuorma-autoista oli tehty ostopäätös vuoden 2008 puolella, jolloin talouden rattaat pyörivät vielä kuumina.

Kuorma-autojen ykkösmerkki oli tammi- ja helmikuun aikana Scania 125:llä, toisena Volvo 108:lla ja kolmantena Mercedes-Benz 98:lla rekisteröinnillä. Suurimman luokan rekisteröinneissä muodostivat yli 16-tonniset kuorma-autot, joita saatiin rekisteriin yhteensä 306 ajoneuvoa.

Linja-autojen rekisteröinti putosi 79 ajoneuvosta 76:een, mikä merkitsi 3,8 prosentin laskua viime vuodesta.


Takaisin
Lähetä kaverille
Tulosta
 Kommentoi Palautetta toimitukselle

[Mainos] www.timoteippi.fi title=

[Mainos] Lattianelio.fi

[Mainos] Klikkaa heti!

[Mainos] Tilaa kirja tästä!

© Auto, Tekniikka ja Kuljetus 2007