Liikenne- ja viestintäministeriön kansliapäällikkö Harri Pursiainen pitää kiinni tuoreesta liikennepoliittisesta selonteosta eikä halua, että väylähankkeita aikaistetaan. Edes näköpiirissä oleva suhdannekäänne ei saa Pursiaista suopeaksi.
Tämän vuoden investointitaso on 450 miljoonaa euroa ja parille seuraavalle vuodelle on varattu 350 miljoonaa. Vasta vuonna 2011 investointitason luvataan Pursiaisenkin suulla nousevan.
- Kalliit väyläinvestoinnit pitäisi nähdä aina vasta viimeisenä liikennepolitiikan keinona, Pursiainen sanoo väylähankkeista yleensä.
Liikennepoliittisessa selonteossa halutaan myös uusia, budjetin ulkopuolisia rahoitusmalleja väylähankkeiden toteuttamiseen. Kunnan aikaistaimislainat ovat yksi, mutta eivät automaattisesti:
- Siitä ei saa tulla automaatti, jolla voi tilata mitä tahansa hankkeita valtion piikkiin, Pursiainen sanoo Rakennuslehdelle.
Yksi selonteossa mainittu keino on paikannukseen perustuvat tiemaksujärjestelmät. Pursiainen mainitsee myös liikenteen hinnoittelun vuorokaudenajan tai ruuhkan mukaan. Liikenne voisi olla esimerkiksi yöaikaan maksutonta ruuhkahuippujen pienentämiseksi.