SUURENNA TEKSTI  PIENENNÄ TEKSTI

[Uusin lehti]

Tilaa lehti >>
Osta digilehti

Ajolinja kysyy


Warning: include(../ajo/vastaukset.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /home/boy/ajo/ajo_yla.html on line 252

Warning: include() [function.include]: Failed opening '../ajo/vastaukset.php' for inclusion (include_path='.:/home/boy/') in /home/boy/ajo/ajo_yla.html on line 252
Vastaa

Kaikkien 15.7.2010 mennessä vastanneiden kesken arvotaan Osramin LED-taskulamppu. Laita vastatessasi mukaan yhteystietosi, niin olet mukana arvonnassa!

Ajolinja

Kty Smoto
Klikkaa Lue lisää

Kustantaja
B Yhtiöt Oy
Yhteystiedot
Hallituksen puheenjohtaja
Klaus Bremer
Julkaisujohtaja
Heikki Laurell
Päätoimittaja
Jouni Hievanen
Yhteystiedot
Ilmoitusmyynti
Juha Salaja
Yhteystiedot
Tilaajapalvelu
Yhteystiedot
Osoite
Nuijamiestentie 5 A
00400 Helsinki
Avaa kartta
Puhelin (vaihde)
09-547 621
Fax 09-547 622 46
Vakituiset avustajat
Riitta Airaksinen
Tom Fredman
Päivi Halonen
Hannele Heikkilä
Juhani Heino
Ilkka Kekko
Jussi Löppönen
Markku Jalonen
Hannu Niskanen
Satu Puntti
Kimmo Puntti
Taisto Räty
Timo Räty
Seppo Sainio
Mari Salonen
Mervi Salonen
Ulkoasu
Ismo Kivelä, AD
Painopaikka
Auranen, Forssa
ISSN 0357-4466

Väyrynen haluaa vieläkin transitomaksut

Pauli Hyvölä/10.08.2008

Ajolinja Ulkomaankauppaministeri Paavo Väyrynen ilmoitaa olevansa tyytyväinen ulkomaisen liikenteen vinjettimaksuihin. LVM:n aikataulusta poiketen Väyrynen jopa uskoo, että vinjettimaksut voidaan ottaa käyttöön jo ensi vuoden aikana.

Vinjettimaksu ei kuitenkaan riitä Väyryselle. Hän pitää yhä tärkeänä, että ulkomaiselta liikenteeltä peritään transitomaksuja tai korvauksia rekkaparkkien käytöstä. Rekkaparkit Väyrynen sijoittaisi satamiin tai niiden läheisyyteen.
  Metsänomistajille annetun verohelpotuksen vuoksi Väyrynen on jo luopunut tullituesta, joka piti hänen mukaansa rahoittaa nimenomaan transitomaksuin. Nyt Väyrynen haluaa, että valtion verotulojen menetystä, noin 170 miljoonaa euroa vuodessa, paikattaisiin ulkomaisen liikenteen maksuin.

Väyrysen ehdotus transitomaksuista on tyrmätty aiemmin hyvin laajasti. Muiden muassa liikenneministeri Anu Vehviläinen on pitänyt Väyrysen esittämää maksua kansainvälisten sopimusten, EU-direktiivien ja Venäjän kanssa tehtyjen sopimusten vastaisina.

Transitoliikenteen aiheuttama tieverkon kuluminen ja tienpito maksavat 2,6 miljoonaa euroa vuodessa. Kaikki liikennemuodot mukaan lukien kauttakulkuliikenne tuo noin 3000 työpaikkaa ja tuloja 350 miljoonan euron verran vuodessa.

Takaisin
Lähetä kaverille
Tulosta
 Kommentoi Palaute
Keskustele

[Kuvagalleria] Galleriaan

[Mainos] www.powertruckshow.fi

[Mainos] www.timoteippi.fi

[Mainos] www.powertruckshow.fi

[Mainos] www.motivlack.nu

[Mainos] Klikkaa heti!

[Mainos] Lattianelio.fi

© Ajolinja 2007