Ajolinjan Facebook -sivu

SUURENNA TEKSTI  PIENENNÄ TEKSTI

Tilaa lehti >>
Osta digilehti

Ajolinja Kty
Klikkaa Lue lisää

Kustantaja
B Yhtiöt Oy
Yhteystiedot
Hallituksen puheenjohtaja
Klaus Bremer
Julkaisujohtaja
Heikki Laurell
Päätoimittaja
Jouni Hievanen
Yhteystiedot
Ilmoitusmyynti
Riitta Tynkkynen
Tuija Juuri
Yhteystiedot
Tilaajapalvelu
Yhteystiedot
Osoite
Nuijamiestentie 5 A
00400 Helsinki
Avaa kartta
Puhelin (vaihde)
09-547 621
Fax 09-547 622 46
Vakituiset avustajat
Riitta Airaksinen
Tom Fredman
Päivi Halonen
Hannele Heikkilä
Juhani Heino
Ilkka Kekko
Jussi Löppönen
Markku Jalonen
Hannu Niskanen
Satu Puntti
Kimmo Puntti
Taisto Räty
Timo Räty
Seppo Sainio
Mari Salonen
Mervi Salonen
Ulkoasu
Ismo Kivelä, AD
Painopaikka
Scabweb, Kouvola
ISSN 0357-4466

Satamaoperaattorit vie työtaistelun työtuomioistuimeen

AKT laittoi Finnlinesin laivat saartoon

Ajolinja/10.03.2011

Auto- ja Kuljetusalan Työntekijäliitto AKT on julistanut Finnlinesin laivat käsittelysaartoon torstai-aamusta lauantain aamukuuteen. Saarron aikana missään Suomen satamissa ei pureta eikä lastata Finnlinesin laivoja.

AKT kertoo, että syynä on Finnlinesin tytäryhtiössään Finnstevessä harjoittama henkilöstöpolitiikka. Ahtausliike Finnsteve irtisanoi viime viikolla yt-neuvottelujen jälkeen yhteensä 160 työntekijää Helsingin, Kotkan ja Turun satamista. Samanaikaisesti irtisanomisten kanssa Finnlines ilmoitti voitollisesta tuloksesta. Työntekijöiden mukaan Finnsteven irtisanomisissa on myös rikottu irtisanomisjärjestystä.

Työntekijät tarjosivat yt-neuvotteluissa irtisanomisten vaihtoehtona lomautuksia, joilla työntekijäpuolen mukaan olisi saavutettu yhtä suuret säästöt kuin irtisanomisilla.

Satamaoperaattorit ry ilmoittaa vievänsä laittomina pitämänsä AKT:n työtaistelut työtuomioistuimeen. Kysymyksessä on neljäs Finnlines Oyj:hin ja Finnsteve-yhtiöihin kohdistuva laiton työtaistelu kahden kuukauden kuluessa.

Operaattorien mukaan sekä Finnlines ja Finsteve ovat tuottaneet viimeisten 2,5 vuoden aikana 30 miljoonaa euroa tappiota, joten järjestön mukaan yhtiöillä on ollut vahvat taloudelliset perusteet työvoimanvähennyksille.

Takaisin
Lähetä kaverille
Tulosta
 Kommentoi Palaute
Keskustele

Galleriaan

www.riversidetruck.fi

www.onninauto.fi

www.ammattinasankari.fi


www.ammattinasankari.fi

www.timoteippi.fi

© Ajolinja 2007