
Ennen uuden kulutuspinnan vulkanointia runko tarkastetaan ja vanha kulutuspinta karhennetaan.
Raskaan kalustossa pinnoitus on ollut Suomessa osa renkaan elinkaarta vuosikymmeniä. Colmec on yksi vahva toimija Suomen markkinoilla.
Colmecin pinnoittamo ja keskusvarasto sijaitsevat Hämeenlinnan Parolassa. Viikoittaiset reittiautot, joita on kolme, vievät renkaat asiakkaille ja tuovat paluukuormissa rungot pinnoitettaviksi. Samaan Citira-konserniin kuuluvan Lapin Kumin Rovaniemen pinnoittamo palvelee sen omaa rengasliikeverkostoa.
RUNKO TUTKITAAN TARKASTI
Silmämääräisen tarkastuksen jälkeen sähköisesti paikallistetaan pienet pistovauriot ja kulutuspinnan karhennuksessa paljastuvat loput vauriot. Pienet vauriot korjataan ja renkaan sisäpuolelle voidaan asentaa vahviketalla.
Rungoista 10–15 prosenttia hylätään, tavallisimmin pisto- tai kylkivaurioiden vuoksi. Rungon enimmäisikä on kymmenen vuotta. Rungon kunto määrittää myös kulutuspinnan, paksumpi pinta synnyttää enemmän lämpöä ja rasittaa runkoa enemmän.
BOSS JA EcoTire
Colmec tarjoaa kahta pinnoitusvaihtoehtoa.
Suomessa myytävät BOSS-renkaat kylmäpinnoitetaan Parolassa, jossa välikumi ja kulutuspinta vulkanoidaan alipaineistetussa paistopussissa noin sadassa asteessa viisi tuntia.
Puolan tehtaalla kuumavulkanoitujen EcoTire-renkaiden kyljet saavat alkuperäisen rengasmerkin peittävän kumipinnan. EcoTire tehdään vain ensimmäistä kertaa pinnoitettavista premium-rungoista ja vastaa Krogeruksen mukaan uutta premium-rengasta.
BOSSin ykkösluokkaan kuuluvat ensimmäistä kertaa pinnoitetut Michelin- ja Bridgestone- rungot, kakkosluokkaan muut merkit ja aiemmin pinnoitetut. Renkaat myydään sarjoina sekoittamatta erilaatuisia runkoja. Alkutarkastuksessa jäljitettäväksi yksilöity valmis rengas tarkastetaan silmämääräisesti ja paineistamalla.
VAJAA PAINE TAPPAA RUNGON
Colmecin mukaan pinnoitetun renkaan kilometritulos vastaa uutta ja Pohjolaan suunniteltujen kulutuspintojen talviominaisuudet ovat jopa paremmat. Pinnoitettuja suositellaan kaikille muille akseleille paitsi etuakselille, jossa yhden elämän nähnyt runko lisää riskiä.
Tienvarsille irronneet kulutuspinnat ovat luoneet huonoa mainetta, vaikka niistä alle puolet on erään pintavalmistajan tutkimuksen mukaan pinnoitetuista renkaista. Valmistuksesta johtuva pinnan irtoaminen on harvinaista. Syynä on yleensä liian alhainen rengaspaine tai ylikuorma, jolloin rengas kuumenee, runko väsyy ja pinta irtoaa. Hyväkin runko tuhoutuu liian pienellä paineella, ylikuormalla tai kovalla vauhdilla soratiellä, etenkin renkaan ollessa loppuun kulunut.
Pinnoitettava rengas kannattaa Krogeruksen mukaan ottaa pois käytöstä viimeistään kulutusurien lähestyessä sallittua rajaa.
ALLE PUOLET UUDEN HINNASTA
Asiakkaan omien runkojen pinnoitus maksaa noin 40 prosenttia uuden premium-renkaan hinnasta ja ilman omia runkoja noin puolet. Pinnoituskelpoisen rungon arvo on 40–80 euroa.
Omien runkojen pinnoituskierros Colmecin kuljetuksella kestää kaksi viikkoa. Colmec myy myös useiden valmistajien uusia renkaita. Uutuutena valikoimassa on Pirellin kuorma- ja linja-autonrenkaista juurensa saanut Prometeon.
Teksti ja kuvat: Ari Jääskeläinen
